Sprawdź, co mogę Wam zaoferować

Jeżeli Twoje dziecko ma problemy z nadprogramowymi kilogramami, to wiem jak pomóc

Skąd bierze się nadwaga u Twojego dziecka?

Często bywa tak, że nadwaga lub otyłość nie wiadomo, kiedy się pojawiła, nagle lekarz pediatra podczas wizyty poinformował Cię, że Twoje dziecko za dużo waży. Bywa też tak, że nigdy nie miało problemu z nadmiarem kilogramów, wręcz przeciwnie, było bardzo szczupłe, aż za szczupłe i nagle sytuacja się zmieniła. A może Twoje dziecko zawsze było „duże”, w siatkach centylowych podążało wysoko ponad normę, ale słyszałaś lub sama myślałaś, że z tego wyrośnie...

Otóż, najpewniejsze jest to, że, niestety, nie wyrośnie! Nadwaga pojawia się, gdy organizm nie potrafi spalić energii, którą dostarczył. Nie trzeba robić karygodnych błędów, aby się pojawiła, czasami to niuanse, które zauważy doświadczony dietetyk. Uwierz mi, że wiele razy widziałam dzieci, które nie chodzą do baru typu fast food, piją wodę i naprawdę nieźle się odżywiają, a mimo to za dużo ważą. Każdy jest inny, każdy robi nieco inne błędy, dlatego potrzebna jest szybka i fachowa pomoc, bo czas płynie tylko w jedną stronę.

Do czego może doprowadzić nadwaga u dziecka?

Wraz z nadwagą pojawiają się jej konsekwencje, takie, jak insulinooporność i hiperinsulinemia prowadzące do cukrzycy typ 2, nadciśnienie tętnicze, niealkoholowe stłuszczenie wątroby, dyslipidemie (wysoki poziom cholesterolu, trójglicerydów oraz niski poziom HDL cholesterolu, tzw. „dobrego” cholesterolu) i inne zaburzenia metaboliczne.

Czy wiesz, że wszystkie te schorzenia prowadzą do rozwoju niedokrwiennej choroby serca lub udaru mózgu? Może obił Ci się o uszy termin „zespół metaboliczny”? Jest on kombinacją powyższych zaburzeń. Niestety, u coraz większej liczby dzieci jest on rozpoznawany. Nie zastanawiaj się ani chwili i podejmij działania, im wcześniej je rozpoczniesz, tym masz większa szansę, że wygrasz tę batalię! Pamiętaj, że nawyki żywieniowe i styl życia, niezależnie dobre, czy złe utrwalają się z wiekiem i czasami po prostu nie daje się już ich zmienić. Zauważono, że u dzieci i młodzieży powyższe zaburzenia metaboliczne mogą się cofnąć, jeśli podejmie się właściwe działania. Potem efekt jest znacznie mniejszy.

Jaki mam pomysł na pokonanie nadwagi u Twojego dziecka?

W zależności od wieku moje metody będą się różnić, dlatego wybierz kategorię wiekową:

Dr Witaminka kontra Nadwaga

Dzieci 0 - 9 lat

Niezależnie od wieku program dr Witaminka contra nadwaga nastawiony jest na edukację przez zabawę. W moim programie dziecko jest partnerem takim samym, jak Ty. Nie układam diety dla dziecka „poza jego plecami”. Twoje dziecko współuczestniczy w całej terapii. Bardzo ważnym jest, aby rozumiało cel naszych spotkań i akceptowało proponowane zmiany.

Zanim rozpoczniesz zmiany zapoznaj swoje dziecko z dr Witaminką, posłuchaj z nim Audycji Dr Witaminka w Polskim Radiu Dzieciom, to pomoże nam zbudować późniejszą relację i przeniesie się na efekty naszej wspólnej pracy.

W terapii nadwagi dzieci niezwykle ważny jest jej cel.

Jaki obrać cel?

  • Do 7 roku życia nie nastawiamy się na utratę kilogramów, a na utrzymanie masy ciała, tak, aby dziecko „wyrosło” z problemu. Wyjątkiem jest naprawdę duża nadwaga, wtedy możemy rozważyć, czy jednak nie potrzebna jest powolna utrata kilogramów.
  • Po 7 roku życia naszym celem jest uzyskanie utraty 1-2 kilogramów w skali miesiąca.

Dlaczego zdecydowałam się opracować autorską metodę dr Witaminki?

Wiele razy obserwowałam próby postępowania z dziećmi w sposób, w jaki postępuje się z dorosłymi. Często nie byłam dla moich pacjentów pierwszym dietetykiem, mogłam zaobserwować, jakie skutki przynosi zalecanie im „kalki” jadłospisów osób dorosłych. Wymyślone dania, do których kompozycji dziecko jeszcze nie dorosło, zbilansowanie też nie dla dziecka, głodówka lub wręcz przeciwnie: zbyt obfite dania i w konsekwencji barak efektów… A przede wszystkim znowu to, z czym zerwałam: mądra Pani dietetyk zza biurka i pogadanka o zdrowiu, która, wybacz, ale dla Twojego dziecka nie jest ani trochę interesująca! To nie działa, spróbujmy inaczej!

Dr Witaminka kontra Nadwaga

Dzieci 10+

W moim programie dziecko jest partnerem takim samym, jak Ty...

... jednak w tym wieku ma już bardzo skonkretyzowane swoje zdanie. Czy widzi problem? Czy chce go rozwiązać? Piosenki i książki dr Witaminki już się tu nie zdadzą na nic, ta metoda nadaje się dla młodszych dzieci. Zatem możemy podjąć walkę z nadwagą, jeśli Twoje dziecko tego chce.

Nie układam diety dla dziecka „poza jego plecami”. Twoje dziecko współuczestniczy w całej terapii. Bardzo ważnym jest, aby rozumiało cel naszych spotkań i akceptowało proponowane zmiany. Czy jesteś gotowa podjąć walkę ze swoją nadwagą (o ile ją masz), aby nie zostawić swojego dziecka samego? Jeśli tak, zapraszam, na pewno nam się uda.

W terapii nadwagi dzieci niezwykle ważny jest jej cel.

Jaki obrać cel?

  • Do 16 roku życia staramy się, młody człowiek stracił na wadze mniej więcej 2-3 kg, nie więcej.
  • Po 16 roku życia można już założyć cel odchudzania taki, jak u osób dorosłych, ale w przypadku dziewcząt radzę celować w 3 kg, bowiem zdarza się, że bardziej ambitny plan owocuje zaburzeniami miesiączkowania.

Dlaczego zdecydowałam się opracować autorską metodę dr Witaminki?

Wiele razy obserwowałam próby postępowania z dziećmi w sposób, w jaki postępuje się z dorosłymi. Często nie byłam dla moich pacjentów pierwszym dietetykiem, mogłam zaobserwować, jakie skutki przynosi zalecanie im „kalki” jadłospisów osób dorosłych. Z uwagi na inny rozkład dnia, niż dorośli, dzieci wymają innego jadłospisu. Dodatkowo, jeśli jedzą obiad w szkole, a po niej mają zajęcia dodatkowe, układanie „sztywnych jadłospisów” nie ma najmniejszego sensu. To nie działa, spróbujmy inaczej!

Skontaktuj się

Wyślij do mnie wiadomość