Sprawdź jak mogę pomóc Ci znaleźć przyczynę problemów
Jeżeli Twoje dziecko ma problemy z alergiami pokarmowymi
Skąd bierze się alergia u Twojego dziecka?
Alergia pokarmowa najczęściej rozwija się już w okresie niemowlęcym u dzieci, które mają do niej predyspozycję. Najczęstszym alergenem jest białko mleka krowiego i u większości dzieci wystarczy wyeliminowanie go z diety malucha, aby wyciszyć objawy alergii. Bywa jednak, że dziecko reaguje alergicznie na kilka składników diety i wówczas wskazanie ich przypomina szukanie igły w stogu siana!
Alergenem zawsze jest cząsteczka białka, wbrew powszechnej opinii, że może być nim laktoza (to węglowodan, może być odpowiedzialny za dolegliwości na innym tle). Układ immunologiczny zaangażowany w odpowiedź organizmu na uczulający składnik angażuje się na dwa sposoby, o których warto wspomnieć.
Aktywacja przeciwciał z klasy IgE – reakcja organizmu jest bardzo szybka: od kilku sekund do 2 h. Najczęstszymi objawami tego typu reakcji alergicznej są: kolka, objawy skórne, objawy ze strony układu oddechowego (np. skurcze oskrzeli). Z uwagi na szybkość reakcji dosyć prawdopodobnym jest, że sama “wytropisz” winowajcę.
Mechanizmy nie zależne od przeciwciał klasy IgE. Tzw. reakcje opóźnione, mogące wystąpić nawet do 2 tygodni po kontakcie z alergenem. Taki typ alergii wiąże się raczej objawami: wymioty, biegunki, śluz w stolcu, śluz i krew w stolcu, niedobór masy ciała i zaburzenia wzrastania, anemia z niedoboru żelaza.
Na filmie pokazuję, jak rozpoznać śluz w kupie dziecka i wyjaśniam, dlaczego mama karmiąca na diecie bezmlecznej powinna sięgnąć po suplement wapnia.
Jak mogę pomóc Twojemu dziecku?
Oto jak to robię
Jeśli wskazanie alergenów przysparza problemów, bo:
- Istnieje podejrzenie, że nie tylko białko mleka krowiego w Twoje diecie lub diecie dziecka wyraźnie mu szkodzi,
- Nie masz pewności, czy wyeliminowałaś wszystkie źródła białka mleka krowiego z diety.
To mogę pomóc Ci znaleźć przyczynę problemów.
W swoim życiu zawodowym spotkałam się wiele razy z bardzo trudnymi przypadkami, z czego najtrudniejszymi okazały się moje własne dzieci, uczulone prawie na wszystko! Na szczęście bardzo dokładna analiza diety, wywiad, w którym łączyłam składniki diety z objawami i chyba “nos dietetyczny” pomagały zawsze znaleźć przyczyny problemów.
Pomogę Ci zbilansować dietę Twojego dziecka, w której brakuje tak wielu produktów!
Faktem jest, że mali alergicy znajdują się w grupie ryzyka niedożywienia i zaburzeń wzrastania na tle niedoborów składników odżywczych.
Konsultacja dietetyczna dla 1 osoby
Wywiad
Pomiary antropometryczne i składu ciała
Rozpoznanie problemu
Plan żywieniowy dla 1 osoby
Ułożenie 7 jadłospisów
Tylko po odbytej konsultacji dietetycznej.
Jeszcze jeden punkt do dopisania
Dlaczego zdecydowałam się opracować autorską metodę dr Witaminki?
Wiele razy obserwowałam próby postępowania z dziećmi w sposób, w jaki postępuje się z dorosłymi. Często nie byłam dla moich pacjentów pierwszym dietetykiem, mogłam zaobserwować, jakie skutki przynosi zalecanie im „kalki” jadłospisów osób dorosłych. Z uwagi na inny rozkład dnia, niż dorośli, dzieci wymają innego jadłospisu. Dodatkowo, jeśli jedzą obiad w szkole, a po niej mają zajęcia dodatkowe, układanie „sztywnych jadłospisów” nie ma najmniejszego sensu. To nie działa, spróbujmy inaczej!